Inkstų vėžys – Vežio informacijos centras

Inkstų vėžys yra tam tikro tipo inkstų ląstelių vėžys.

Vėžį sukelia greitas nenormalių ląstelių augimas inkste. Mūsų organizme nuolat susidaro naujų ląstelių – tokiu būdu mes augame, organizme pakeičiamos „susidėvėjusios“ ląstelės arba atnaujinamos pažeistos ląstelės. Šį procesą kontroliuoja tam tikri genai. Visas vėžines ligas sukelia šių genų pakitimai. Paprastai genai pakinta mūsų gyvenimo eigoje, tačiau nedidelis skaičius žmonių tokius genų pokyčius gali paveldėti iš savo tėvų.

Inkstų vėžys, kaip ir visi vėžiai, prasideda nuo nedidelio pakitimo ir ilgainiui didėja. Inkstų vėžys paprastai auga kaip vientisas darinys, tačiau viename ar abiejuose inkstuose gali susidaryti ir daugiau kaip vienas auglys. Šie augliai gali būti gerybiniai (ne vėžiniai) arba piktybiniai (vėžiniai). Gerybiniai augliai neišplinta į kitas organizmo sritis.

Iš pradžių susidaręs piktybinis auglys auga tik tam tikro organo ar organizmo srities ribose. Jeigu vėžys pradedamas gydyti ankstyvoje stadijoje, tikimybė jį išgydyti yra labai didelė. Jeigu vėžys nėra gydomas, vėžinės ląstelės gali išplisti į aplinkinius audinius ar į kitas organizmo sritis. Kai šios ląstelės pasiekia naująją organizmo sritį, čia jos gali toliau augti ir sudaryti kitą naujos srities auglį.

• Pirminis vėžys yra toks, kuris susidaro pačiame inkste (t.y., vėžinės ląstelės nėra atnešamos į inkstą iš kokios nors kitos organizmo srities). Pirminiais vėžiais dažniausiai serga vyresni kaip 40 metų žmonės.

• Antriniai vėžiai arba vadinamosios „metastazės“ – tai tokie augliai, kurių ląstelės atnešamos iš kokios nors kitos organizmo srities. Antriniai inkstų vėžiai dažnesni nei pirminiai.

Vidutinis pacientų amžius, kai nustatomas inkstų vėžys, yra 55 metai. Vaikams ši liga pasireiškia retai.

Lietuvoje vežio registras užfiksuoja po 375,4 onkologiniu susirgimu per metus.

Inkstų vėžio tipai – imunologijos laboratorija

Inkstų vėžys gali būti klasifikuojamas į keletą skirtingų tipų remiantis pro mikroskopą nustatoma vėžinių ląstelių išvaizda (tai vadinama mikroskopine sandara) ir kitais genetiniais veiksniais.

Inkstų vėžys taip pat gali būti klasifikuojamas pagal jo klinikinę ir patologinę stadiją. Pavyzdžiui, prieš chirurginę operaciją atlikus tyrimus gali būti nustatoma, kad tam tikra limfmazgių grupė yra padidėjusi, tačiau gydytojas tiksliai nežinos, ar limfmazgiai yra pažeisti vėžio. Atlikus biopsiją ar chirurginę operaciją, pakitusių audinių mėginį galima paimti išsamesniems tyrimams pro mikroskopą.

Kai vėžio stadija nustatoma remiantis tik klinikiniu įvertinimu, ji vadinama klinikine ligos stadija. Pakitusį audinį ištyrus mikroskopu, nustatoma patologinė ligos stadija.

Pagrindiniai inkstų vėžio tipai nurodyti toliau.

Šviesiųjų ląstelių karcinoma (75-85 % atvejų) – tai dažniausias inkstų ląstelių karcinomos tipas, jis nustatoma maždaug 80 % inkstų vėžiu sergančių pacientų. Tiriant pro mikroskopą, atskiros šio vėžio ląstelės atrodo labai blyškios ir šviesios.

Papilinių ląstelių (chromofilinė) karcinoma (10-15 % atvejų) – tai antrasis pagal dažnį inkstų vėžio tipas, jis nustatoma maždaug 10-15 % inkstų vėžiu sergančių pacientų. Šios vėžinės ląstelės sudaro mažojo piršto formos darinius (vadinamus papilėmis).

Chromofobinė karcinoma (5-10 % atvejų) – tai trečiasis pagal dažnį inkstų ląstelių karcinomos tipas, jis nustatoma maždaug 5 % atvejų. Panašiai kaip ir šviesiųjų ląstelių karcinomos ląstelės, šio tipo vėžio ląstelės yra blyškios, tačiau yra žymiai didesnės ir pasižymi tam tikrais išskirtiniais bruožais.

Karcinoma su genų translokacija – tai tam tikro tipo inkstų vėžys, pasireiškiantis vaikams, kurie buvo gydyti chemoterapija dėl kitos piktybinės ligos, ruošiantis persodinti kaulų čiulpus arba dėl autoimuninių ligų.

prof. ricardas rotomskis