Lietuvos vežio registras – rizikos veiksniai

Toliau išvardyti kai kurie rizikos veiksniai, kurie gali didinti inkstų vėžio atsiradimo pavojų.

Rūkymas: rūkantiems asmenims inkstų vėžio atsiradimo rizika yra beveik du kartus didesnė nei nerūkantiems; su rūkymu gali būti susiję iki trečdalio visų inkstų vėžio atsiradimo atvejų. Ši rizika sumažėja, kai pacientas nustoja rūkyti.

Lytis: vyrams inkstų vėžio atsiradimo rizika didesnė nei moterims.

Nutukimas: nustatyta, kad didelis viršsvoris arba nutukimas yra susiję su padidėjusia inkstų vėžio atsiradimo rizika tiek vyrams, tiek moterims. Manoma, kad organizmo riebalinio audinio perteklius gali sukelti tam tikrų hormonų pokyčius, kurie skatina inkstų vėžio atsiradimą.

Kaloringas maistas gali didinti inkstų vėžio atsiradimo riziką.

Fizinio aktyvumo stoka: asmenims, kurie nėra fiziškai aktyvūs, nustatyta didesnė inkstų vėžio atsiradimo rizika.

Ilgą laiką taikomos dializės procedūros ir įgyta cistinė inkstų liga: sunkiomis inkstų ligomis sergantiems pacientams yra didesnė inkstų vėžio atsiradimo rizika. Tokia rizika didesnė ir pacientams, kuriems atliekamos dializės procedūros ir kuriems pasireiškia cistinė inkstų liga. Apskaičiuota, kad šios grupės pacientams inkstų vėžio atsiradimo rizika yra 30 kartų didesnė nei bendrojoje populiacijoje. Vyrams (rizikos santykis 7:1) ir asmenims, kuriems nustatoma didelių cistų dideliuose inkstuose, inkstų vėžio atsiradimo rizika reikšmingai padidėja (vėžys linkęs atsirasti praėjus 8-10 metų nuo dializių pradžios).

Padidėjęs kraujospūdis arba hipertenzija: nustatyta, kad padidėjęs kraujospūdis arba hipertenzija yra inkstų vėžio atsiradimo rizikos veiksniai, nepriklausantys nuo nutukimo ir rūkymo.

Toksinių junginių poveikis profesinėje aplinkoje: asmenims, kurie dažnai kontaktuoja su tam tikromis toksinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, asbestu, švinu, kadmiu, sausojo valymo tirpikliais, herbicidais, benzenu ar kitais organiniais tirpikliais ir naftos produktais), taip pat tiems, kurie dirba geležies ir plieno pramonės įmonėse, gali būti padidėjusi inkstų vėžio atsiradimo rizika.

Inkstų vėžio atvejai šeimos narių tarpe: asmenims, kurių šeimos nariai, ypatingai broliai ar seserys, sirgo inkstų vėžiu, yra didesnė šios ligos atsiradimo rizika. Tai gali būti susijęs su genų pokyčiais.

Genetinės ir įgimtos būklės:

• Von Hippel-Lindau (VHL) liga: tai reta įgimta liga, kurią sukelia VHL genas ir kurios metu akyse, galvos smegenyse, nugaros smegenyse, antinksčiuose bei kitose organizmo srityse pradeda nenormaliai augti kraujagyslės.

• Paveldima papilinių inkstų ląstelių karcinoma: šia liga sergantiems pacientams yra įgimtas polinkis atsirasti vienai ar kelioms papilinių inkstų ląstelių karcinomoms.

• Birt-Hogg-Dube sindromas: paveldima būklė, kai galvos, krūtinės ląstos, nugaros ir rankų odos plaukų folikuluose susidaro gerybinių auglių.

• Paveldimas leiomiomatozės ir inkstų ląstelių karcinomos sindromas: medicininė būklė, kai gimdoje ir odoje susidaro fibrozinių auglių.

• Paveldima inkstų onkocitoma: paveldima medicininė būklė, kuriai būdingas polinkis susidaryti gerybiniam inkstų augliui (onkocitomai), kuris turi nedaug galimybių supiktybėti.

• Policistinė inkstų liga (PIL) : paveldima medicininė būklė, kurios metu abiejuose inkstuose susidaro vynuogių kekę primenančių skysčiu užpildytų cistų ir dėl to pasireiškia lėtinis inkstų nepakankamumas bei galutinės stadijos inkstų liga. Sergant PIL taip pat padidėja kitų inkstų ligų pasireiškimo rizika.