Onkologijos institutas – Gydymo metodai

Lazerines ir fotodinamines terapijos laboratorija

Visi gydymo metodai gali būti naudingi ir gali sukelti šalutinį poveikį, visa tai reikia aptarti su savo gydytoju. Toliau apibūdinami inkstų vėžio gydymo metodai.

Chirurginė operacija. Tai paprastai pirmasis gydymo būdas. Chirurginė inkstų ląstelių karcinomos rezekcija (pašalinimas) išlieka vieninteliu žinomu veiksmingu lokalizuoto vėžio gydymo metodu. Šis gydymo metodas taip pat taikomas siekiant palengvinti metastazavusia liga sergančių pacientų būklę. Jeigu iš pradžių atliekama operacija, vėliau gali būti skiriami papildomi gydymo metodai, kurie skirti atitolinti vėžio recidyvo atsiradimą arba gydyti metastazavusią ligą.

Chirurginė operacija, kurios metu pašalinama inksto dalis arba visas inkstas, vadinama nefrektomija. Pacientams, kuriems nustatomi nedideli už inksto ribų neišplitę augliai, gali būti atliekama laparoskopinė nefrektomija (chirurginiai instrumentai įvedami pro skylutes pilvo sienoje); šiems pacientams reikia trumpiau gydytis ligoninėje, jie greičiau pasveiksta, jaučia silpnesnį pooperacinį skausmą nei tie, kuriems atlikta įprastinė atviroji operacija.

Jeigu pašalinamas vienas inkstas, likęs inkstas ilgainiui padidėja ir pasunkėja. Šis inkstas dirba intensyviau ir užtikrina iki 75 % normalios inkstų funkcijos (t.y., daugiau nei tikėtina likusi pusė inkstų funkcijos). Taigi, jeigu vienas inkstas pažeidžiamas ar nustoja veikęs, kitas inkstas paprastai geba „dirbti už du“. Turėdami tik vieną inkstą daugelis žmonių gali įprastai gyventi.


Gydymo parinkimas

Norint sėkmingai kovoti su savo liga, svarbu patiems sužinoti kuo daugiau apie inkstų vėžį. Todėl užduokite klausimų, ieškokite informacijos internete, sužinokite kuo daugiau apie savo ligą ir turimas jos gydymo galimybes. Tai padės geriau bendradarbiauti su gydytoju ir slaugytoja bei didins pasitikėjimą skirimu gydytoju.

Kai kuriems pacientams liga nustatoma dar tuomet, kai vėžys nėra metastazavęs (išplitęs) į kitas organizmo sritis, tuo tarpu kitiems pacientams jau iš pat pradžių nustatoma išplitusi liga.

Prieš Jums skiriant gydymą paklauskite gydytojo toliau nurodytų klausimų.

• Kokia ligos stadija? Ar vėžys išplitęs? Jei taip, į kokius organus vėžys išplito?

• Kokios mano gydymo galimybės? Kurį gydymo būdą man rekomenduotumėte? Ar man bus skiriamas daugiau kaip vienas gydymo būdas?

• Kokia tikėtina kiekvieno gydymo būdo nauda? Ar šis gydymo būdas išgydys, ar sustabdys mano ligą?

• Kokia kiekvieno gydymo būdo rizika ir šalutinis poveikis? Ar man bus skiriamos papildomos priemonės, kurios mažintų šalutinio poveikio pasireiškimą?

• Kaip ilgai truks gydymas?

• Ar aš būsiu gydomas ligoninėje?

• Kiek gydymas gali kainuoti?

• Kaip gydymas įtakos mano kasdienę veiklą?

Kiti klausimai, kurių paklauskite gydytojo prieš chirurginę operaciją, jei bus rekomenduojama ją atlikti:

• Kokia yra chirurginės operacijos rizika? Ar operacija duos kokį nors ilgalaikį poveikį? Ar man reikės atlikti dializės procedūras?

• Ar aš turėčiau iš anksto išsaugoti dalį savo kraujo, jeigu man reikės perpilti kraujo?

• Kaip aš jausiuosi po operacijos?

• Kiek laiko man reikės gydytis ligoninėje?

• Kada galėsiu grįžti prie įprastinės kasdienės veiklos?


Jūsų gydymo komanda

Sveikatos priežiūros komanda: priklausomai nuo kiekvieno paciento poreikių, gydant ir rūpinantis inkstų vėžiu sergančiu pacientu gali dalyvauti įvairūs sveikatos priežiūros specialistai, pavyzdžiui, dietologai, socialiniai darbuotojai, psichologai, fizioterapeutai ir ergoterapeutai.

Dietologai: jie gali rekomenduoti tinkamiausią dietą tais laikotarpiais, kai skiriamas gydymas arba pacientas sveiksta, gali padėti pasirinkti tinkamą maistą ir mitybos papildus, palengvinti tam tikrus virškinimo sutrikimus (pavyzdžiui, sumažėjusį apetitą, pykinimą ar vidurių užkietėjimą). Dietologas gali įvertinti ir padėti įveikti tam tikrus valgymo ir rijimo sutrikimus, padėti priaugti ar numesti svorio, sveikai maitintis. Tuo metu, kai vėžiu sergantiems pacientams skiriamas gydymas, jiems reikia tinkamai maitintis, gauti pakankamai kalorijų su maistu, kad išlaikytų kūno svorį, ir pakankamai baltymų, kad išliktų stiprūs. Gera mityba dažnai padeda vėžiu sergantiems pacientams pasijusti geriau ir būti energingesniais.

Bendrosios praktikos gydytojai arba šeimos gydytojai: jie toliau rūpinsis kasdiene Jūsų sveikatos būkle, kai Jūs gydotės namuose, dirbs kartu su slaugytoja ir (arba) kitais specialistais, koordinuos tolesnį Jūsų gydymą, gali Jus lankyti namuose. Šeimos gydytojas gali Jus vėl nukreipti paliatyviam gydymui arba organizuoti Jūsų gydymą ligoninėje ar slaugos įstaigoje, jeigu Jūsų sveikatos būklė pakinta, taip pat gali padėti Jūsų šeimos nariams ir globėjams įveikti sielvartą.

Nefrologas: tai gydytojas, kuris specializuojasi inkstų ligų gydymo srityje.

Slaugytojos: jos labai svarbios rūpinantis ir slaugant pacientus, jos skiria vaistus, ypatingai tais atvejais, kai reikalingas gydymas ligoninėje. Kai kurios slaugytojos specializuojasi onkologijos (vėžinių ligų) srityje, jos išmano vaistų ir pačios ligos sukeltų šalutinių reiškinių gydymo principus.

Onkologas: vėžio gydymo srities specialistas, kuris koordinuoja inkstų vėžiu sergančių pacientų gydymą. Onkologas sprendžia dėl imuninės terapijos, molekulinės tikslinės terapijos ir chemoterapijos skyrimo pacientui.

Paliatyvaus gydymo specialistai: tai gydytojai ir slaugytojos, kurie skiria gydymą ir padeda pacientams, kai vėžys jau neišgydomas. Šių specialistų komanda reikalinga teikti pagalbai, kurios tikslas susilpninti ligos simptomus ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, o ne gydyti pačią ligą.

Radiologas onkologas: gali prisidėti prie gydytojų komandos, kai manoma, jog pacientui tikslinga skirti spindulinį gydymą. Gydyme taip pat dalyvauja specialistai technikai, kurie atsakingi už spindulinio gydymo skyrimą.

Inkstų ligų gydytojai: gali prisidėti prie gydytojų komandos, kai reikšmingai pablogėja inkstų funkcija, ypatingai tuomet, kai inkstų vėžys pažeidžia abu inkstus arba kai sutrikusi likusio inksto veikla.

Chirurgas: pilvo chirurgas arba inkstų chirurgijos srityje dirbantis specialistas yra labai svarbūs, kai nusprendžiama, jog inkstų vėžiu sergančiam pacientui reikalingas chirurginis gydymas.

Urologas: lytinės sistemos ir šlapimo takų (įskaitant inkstų, šlapimo pūslės ir antinksčių) chirurgijos srityje besispecializuojantis chirurgas.