Pažengusio inkstų vėžio gydymas

Apžvalginis straipsnis apie chemoterapijos ir biologines terapijos galimybes

Pažengusiu inkstų vėžiu sergantiems pacientams atlikta chirurginė operacija paprastai vėžio neišgydo, tačiau operacija gali susilpninti ligos simptomus. Pažengusia ar metastazavusia inkstų ląstelių karcinoma sergantiems pacientams vietoje operacijos arba kartu su ja gali būti skiriamas medikamentinis gydymas. Vaistų taip pat gali būti skiriama tais atvejais, kai praėjus kuriam laikui po operacijos vėžys atsinaujina.

Toliau išvardyti dažniausi pažengusiu inkstų vėžiu sergantiems pacientams skiriami vaistai.

Interleukinas-2 (IL-2, imuninė terapija). Šis vaistas aktyvuoja Jūsų organizmo imuninę sistemą ir skatina ją kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Vaistas švirkščiamas į veną 5 dienas, kai pacientas gydomas ligoninėje. Gydymo kursas kartojamas po 15 dienų ir gali būti skiriamas pakartotinai dar po 12 savaičių nuo pirmosios dozės vartojimo. Gydymas IL-2 gali sukelti sunkių ir net pavojų gyvybei galinčių lemti šalutinių reiškinių. Gali pasireikšti tokie šalutiniai reiškiniai: sumažėjęs kraujospūdis, karščiavimas, inkstų nepakankamumas ir nereguliarus širdies susitraukimų ritmas. Dėl šios priežasties gydymas IL-2 skiriamas tik tuomet, jeigu Jūsų sveikatos būklė yra pakankamai gera, kad galėtumėte toleruoti galimus šaltinius reiškinius (pavyzdžiui, karščiavimą, šaltkrėtį, raumenų skausmą, nuovargį bei injekcijos vietos sudirginimą ar skausmą vaisto skiriant į veną).

Antiangiogeninė arba tikslinė vėžio terapija. Šis gydymo metodas skiriamas pažengusiu arba metastazavusiu inkstų vėžiu sergantiems pacientams kaip alternatyvus gydymo metodas arba kai gydymas IL-2 buvo neveiksmingas. Kai kurie iš šių vaistų tiekiami tablečių forma ir gali būti vartojami per burną, tuo tarpu kiti vaistai švirkščiami į veną. Šie vaistai dažniau skiriami vieni, o ne derinyje su kitais vaistais. Dažniausi šalutiniai reiškiniai yra tokie: bėrimas, nuovargio jausmas ir padidėjęs kraujospūdis.

Tikslinis gydymo metodas. Tai naujas gydymo metodas, kai vaistai veikia tik vėžines ląsteles. Šie vaistai sukurti tokiu būdu, kad lėtina vėžinių ląstelių auginą ir vadinami „tikslinio poveikio“, kadangi sutrikdo tam tikrus vėžio augimo proceso mechanizmus. Tikslinė terapija negali išgydyti vėžio, tačiau vartojant šių vaistų gali pailgėti pacientų išgyvenimas ir susilpnėti ligos simptomai. Inkstų vėžiu sergantiems pacientams šie vaistai sutrikdo naujų kraujagyslių augimą ir slopina tam tikrus ląstelių augimo veiksnius.

Antiangiogeninė terapija. Tai vaistai, kurie susilpnina vėžio aprūpinimą krauju ir tokiu būdu sulėtina ar sustabdo auglio augimą. Šie vaistai veikia tiksliškai į auglį maitinančias kraujagysles. Tam, kad auglys augtų ir išliktų, reikalingos kraujagyslės. Inkstų augliai priklauso nuo šių kraujagyslių būklės, todėl gydymas vadinamaisiais antiangiogeniniais (kraujagysles veikiančiais) vaistais gali ilgam laikui sulėtinti ar sustabdyti auglio augimą.

Biologinė terapija arba imuninė terapija. Šie vaistai aktyvuoja organizmo imuninę sistemą ir skatina ją kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Imuninės terapijos reikšmė vis didėja, tačiau iki šiol pažengusiu inkstų vėžiu sergantiems pacientams šie vaistai skiriami dar tik klinikinių tyrimų metu. Gydymo rezultatai labai įvairūs, ilgalaikė ligos remisija pasiekiama labai retai.

Spindulinis gydymas. Vėžinėms ląstelėms naikinti naudojama didelės energijos jonizuojančioji radiacija. Šis gydymo metodas neskiriamas pirminei inkstų ląstelių karcinomai gydyti. Tačiau kartais spindulinis gydymas skiriamas tais atvejais, kai vėžys išplinta į kaulus, ir naudojamas skausmui malšinti ir apsaugoti nuo kaulų lūžių.

Paliatyvus gydymas. Šis gydymo metodas vėžiu sergantiems pacientams skiriamas ligos simptomams silpninti ir ligos išplitimui lėtinti, siekiant išlaikyti pacientų gyvenimo kokybę ir jų gebėjimą gyventi kiek įmanoma savarankiškai bei patenkinamos būklės. Inkstų vėžiu sergantiems pacientams biologinė terapija kartu su vaistais nuo skausmo yra perspektyviausias paliatyvaus gydymo būdas. Taip pat gali būti skiriamas gydymas kitiems fiziniams ar emociniams simptomams slopinti. Šiuo tikslu gali būti skiriamas spindulinis gydymas, chemoterapija ir kiti vaistai.